Psychologia uczuć, emocji, zdrowia psychicznego,higiena psychiczna człowieka,psychologia dla każdego,na codzień,uczucia przyjemne i nieprzyjemne,po rozstaniu,po zdradzie

Psychologia uczuć forum.


#1 2010-05-20 23:18:37

administrator

Administrator

Zarejestrowany: 2010-01-30
Posty: 73
Punktów :   

Zazdrość mężczyzny o kobietę 3

Czy zazdrość jest ciemną stroną miłości?

Zazdrość niszczy związek przez ograniczenia, który nań nakłada. Problem polega na tym, że często pojawia się bez powodu. To taki garb, który wyrasta nam na własne życzenie. Jest też dużym źródłem stresu, bo czyni bardzo bezradną tę osobę, o którą jesteśmy zazdrośni. Jeśli mój partner ma pretensje o to, co rzeczywiście robię, to mogę zmienić swój sposób postępowania i problem zniknie. Jeśli chodzi mu o rzeczy urojone - nie mam wpływu na tę sytuację, nie mogę jej zmienić.
Dlaczego zazdrość tak często łączy się z poważnymi przestępstwami, doprowadza do pobić, okaleczeń, morderstw wśród bliskich osób?

To trochę przesada. Statystyki mówią, że sprawcami 90 procent wszystkich morderstw są mężczyźni, tak jest na całym świecie. Trzy czwarte morderstw dokonują mężczyźni na mężczyznach. Tylko jedna czwarta to przestępstwa, w których biorą udział kobiety - zarówno jako ofiary, jak i sprawcy. Zbrodnie spowodowane zazdrością są raczej widowiskowe niż typowe. Częściej przyciągają uwagę, bo są dramatyczne.

Raczej się nie mówi, że ktoś zabił z miłości, częściej słyszymy o zbrodni spowodowanej zazdrością o ukochaną.

Bo to jest niezwykle silna emocja. Znaczna większość morderstw czy ciężkich pobić wynika z braku samokontroli. Ciężkie przypadki agresji nie są przemyślane, lecz impulsywne. Nie jest tak, jak widzimy na filmie "Ocean's Eleven" - że planuje się zemstę przez trzy miesiące. To jest impuls, którego człowiek nie jest w stanie skontrolować.

Trzeba też pamiętać, że zazdrość jest bardzo silnie związana z poczuciem własnej wartości. Kobiety maltretowane przez mężczyzn często twierdzą, że są oni impotentami z kompleksem niższości. I faktycznie tak jest - impotencja jest znacznie częstsza wśród tych, którzy biją swoje żony, niż wśród tych, którzy tego nie robią. Intensywność emocji bierze się stąd, że człowiek chce o sobie myśleć dobrze, i nie może znieść tego, że mu się to nie udaje.

Z drugiej strony ta męska zazdrość o seks wcale nie jest wyłącznie urojeniem. Dziś przeprowadza się setki tysięcy testów genetycznych, które potwierdzają bądź wykluczają ojcostwo. Na ich podstawie widać, że kiedy mężczyzna coś podejrzewa, szansa na to, że nie jest ojcem dziecka, jest duża - wynosi około 30 procent.

To znaczy, że męska zazdrość o seks bardzo często jest uzasadniona! Zbadano może, kiedy kobiety dają najwięcej powodów do zazdrości?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
makijaż permanentny Gdynia przegrywanie kaset vhs olsztyn