administrator - 2010-05-20 23:19:04

Inni radzą sobie w ten sposób, że uciekają od problemu. Często robią tak ludzie w starszym wieku, kiedy nie chce im się już zabiegać o związek.

Trzeci, najgorszy sposób reakcji to taplanie się w swoich emocjach, obsesyjne nawracanie myśli, powiększanie przeżywanego bólu.

Zazdrość zmienia się tak jak intensywność namiętności w związku? Na początku jest silniejsza, a potem słabnie?

Tak jak wszystkie uczucia najmocniejsza jest w początkowej fazie związku. Występuje w niej interesujący mechanizm ochrony namiętności. W początkowym okresie spada atrakcyjność innych osób płci przeciwnej i nasza skłonność do podążania za tą atrakcyjnością. Widać to nawet w badaniach dotyczących wpływu reklam. Mężczyznom, którzy są zakochani, mniej podobają się modelki występujące w reklamach. Przeprowadzono też bardziej subtelne badania - polegały na tym, że mężczyznom wyświetlano na ekranie telewizora kółko i kwadrat, prosząc o identyfikację tych znaków. Zajmowało im to pół sekundy. Decyzja znacznie się wydłużała, gdy w innym miejscu ekranu na pół sekundy pojawiało się zdjęcie bardzo atrakcyjnej kobiety. Ale gdy mężczyzna był zakochany - jego reakcja wcale się nie wydłużała. Automatycznie nie zwracał na nią uwagi.

Czyli przynajmniej na początku związku kobiety mogą spać spokojnie i nie być zazdrosne o swoich mężczyzn.

Tak, są na to naukowe dowody. Jak napisał Sztaudynger: zakochany jest jak człowiek lesie. Patrzy tylko w jedno drzewo.

Profesor Bogdan Wojciszke - psycholog społeczny, dziekan sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Autor wielu badań, m.in. z zakresu spostrzegania i oceniania ludzi, dynamiki bliskich związków uczuciowych. Autor m.in. "Psychologii miłości" i dwóch właśnie wydanych książek popularyzujących psychologię: "Kobieta zmienną jest" oraz "Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe".
za:wyborcza.pl

BetónovĂŠ Ĺžumpy Stropkov przegrywanie kaset vhs warszawa internet stryszawa Stegna hotele